• Înjurături meritate, dar nu către cine trebuie

    Am stat aşa şi m-am gândit la ce dau Cârcotaşii pe Prima cu înjurături bine meritate de jocurile acelea interactive, cu telefoane în direct, înjurături care nu sunt adresate cui trebuie, adica prezentatoarelor. Am cules câteva filmulete după net si le-am pus pe blog să vă minunaţi şi voi …
    Aş putea sa spun vizionare placută, dar nu mă lasă inima să vă urez vizionare plăcută la asemenea prostii …
    http://fbx.ro/v/rn19n3panv705mfr [nu mai este disponibil]
    http://fbx.ro/v/vtzmv41zj8t3l4qo [nu mai este disponibil]
    http://fbx.ro/v/cv83li45gl7u4sei [nu mai este disponibil]
    PS: am pus link-uri pentru că blogspot.com nu suportă filmuletele dupa http://filebox.com
  • Căminete: Cuiburi pentru tocilari sau delicvenţi?

    Nu ştiu ce să spun. Când am ajuns prima dată în Iaşi, în urmă cu vreo 6 ani, venind la fratele meu mai mare, studenţii păreau mult mai „cuminţi” din punctul de vedere al delicvenţei, însa, în ziua de astăzi, în loc de civilizare, cum se întamplă în România de obicei, începem să devenim din ce în ce mai primitivi. Aseară mi-am dat seama că noi în loc să creştem, pur şi simplu scădem. De ce zic asta? Păi aseară am fost rugat de un prieten din copilărie să merg la el în cămin cu TVTunnerul şi să vedem împreună meciul Bayer – Steaua. Zis şi făcut, am scos TVTunnerul din PC-ul meu şi am plecat spre Campusul Tudor Valdimirescu, cu iedeea să petrecem la sfârşitul meciului. După finalul meciului, trişti, cei care am văzut meciul am început să ne împrăştiem, fiecare la camera lui respectiv eu să mă pregătesc să plec spre casă.
    Când încep să îmi adun obiectele de prin camera, îmi dau seama că nu mai am telefonul, care fusese pus pe o măsuţă în dreapta mea. Văzând asta, am început să răscolim prin camera dupa telefon, dar fără rezultat. La meci stătusem 7 persoane, 3 din camera prietenului meu (în camera acestora) şi 3 din alte 3 camere. Am mers pe rând la aceşti 3 „studenţi” să vedem, poate a facut unul vreo glumă de prost gust (asta ca să nu spun că a furat), dar nimeni nu luase telefonul. Prin urmare concluzia era limpede, telefonul meu se evaporase. Am apelat la poliţie, însă nu am ajuns la niciun rezultat. Doar că banuielile mele au fost confirmate şi de nişte bănuieli ale unui ochi format, adica Agentului de poliţie care a venit să cerceteze cazul. Minune sau nu, telefonul meu este în continuare evaporat şi aştept încă temperaturi la care vaporii de telefon să se condenseze şi să apară telefonul cu toate că nu va apărea. Scopul acestu post este unul EDUCATIV şi vă spun tuturor care citiţi acest post să aveţi grijă la diferite afaceri cu telefoane şi/sau unde vă ţineţi lucrurile de valoare atât în locurile publice, cât şi când mergeţi pe stradă că minuni se întâmplă oriunde în „mânia românilor adică ROMÂNIA”.
    Sper ca toţi care citesc acest post să înveţe ceva din greşeala altora aşa cum şi eu am învăţat să mă feresc de afaceri bune făcute pe strada de la un coleg de-al meu.
  • Război între vecini …

    După cum ne-am obijnuit, în românia foarte mulţi şoferi parchează cum pot, pentru că nu sunt locuri de parcare suficiente. Dar ce se întâmplă dacă şoferii parchează cum nimeresc şi atunci când locuri de parcare sunt destule? Un caz amuzant l-am văzut aseară. Despre ce e vorba? Păi unii oameni cred că dacă au maşini mari pot face orice. Oare pot face orice? Păi să luăm exemplele cele mai des întâlnite în trafic: cei mai mulţi cu maşini mari, gen X5 sau mai ştiu eu ce maşini, sunt obijnuiţi să taie calea celorlalţi participanţi la trafic doar pentru a ajunge 2 metri mai în faţă.
    Iată că de aceasta dată un astfel de şofer, care pur şi simplu a considerat că la ce maşină are nu îi ajunge un singur loc de parcare şi-a parcat maşina de-a lungul parcării, ocupând astfel 2 locuri. Ce credeţi că a paţit acest şofer? A fost înjurat ca la uşa cortului? Nuuu, a fost mult mai fin vecinul acestui „şofer”. Ce i-a făcut? Păi o foaie cu o poză bine făcută şi cu un text frumos l-a facut pe „şofer” să cheme poliţia. Pe foaie era scris textul: Sunt un bou + imagine un cap de taur + Şi parchez pe doua locuri. Am şi o imagine cu hârtia aceea, dar calitatea e destul de proastă, dar eu sper că mă credeţi pe cuvânt. Oricum voi pune poza, dar va trbui să vă uitati atent la poză să puteţi ciţi textul şi vedea poza cu capul de taur.
    După povestea asta stau şi mă întreb, dacă am face toţi în trafic aşa fiecărui şofer se vor linişti?
  • Iaşiul mă „loveşte” din nou

    Mergând pe străzile Iaşiului, am fost „lovit” din nou de de maşinile Iaşiului. Nu vă gîndiţi la sensul propriu „lovit”, ci de un nou text afişat pe o maşină. După textul „şoferului somnoros”, apare un text, dar din partea unei maşini acum. După ce m-am săturat de clasicul text pe maşinile scoase la vanzare („Mă vinde …”), acum încep mesajele de frustrare despre aspectul ei. Frustrarea ca frustrarea, dar stăteam şi mă gândeam, oare maşina ştie ce marcă e? Eu zic ca cineva să meargă să îi spună că nu e nici pe departe CIELO. Hai să încheii cu discuţiile astea inutile şi să trec la a vă arăta minunata poză:

  • Şeful CJ Constanţa inspiră şoferii români

    După episodul din data de 27 Octombrie 2006 când şeful CJ Constanţa, Nicuşor Constantinescu a adormit subit în timp ce aştepta culoarea verde a semaforului. O parte dintre români se pare că au înţeles că marea problemă atunci a fost anunţarea celorlalţi participanţi la trafic, că a adormit la volan. Astfel unii şoferi au început să anunţe că au adormit la volan. Sperăm că aceasta poză să convingă şi pe Domnul Nicuşor Constantinescu, să folosească o astfel de metodă să nu mai aibă problemele care le-a avut atunci când a adormit.
  • 1 km autostrada = 60 milioane EURO

    Cea mai …frumoasă …” ţară revine …Şi surpriză!(sau nu), este chiar ţara noastră cea mult iubită… Nu mă înţelegeţi greşit îmi iubesc ţara şi n-aş pleca de aici nici în ruptul capului. În schimb îi urăsc pe cei care o conduc, transformând-o în ceea ce n-a fost niciodata. Eh! În România un singur kilometru de autostradă costă nici mai mult nici mai puţin decât 60 de milioane de euro …să vă mai zic odata? 60 de milioane de euro …Păi stai fraţioare aşa …cum 60 de milioane …de euro? Da ce-i face? O face din ce? Din aur sau ce? …Mi se pare mie sau se cam umflă iar preţurile numai asa …Că na …Dece nu …? Doar nu e din banii lor ci din banii noştri.
    * Un preţî record în Europa pentru un kilometru de autostradă este înregistrat în România, desigur. Astfel, un singur kilometru din autostrada Bucureşti-Braşov costa nici mai mult, nici mai puţin, de 60 de milioane de euro.
    * Ce-i drept, autostrada va fi destul de complexa, construită deasupra albiei râului Prahova. De asemenea, la fiecare kilometru va fi construit ori un pod ori un tunel.(pentru păstrarea peisagisticii am înţeles)
    * Ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, a precizat că, în cei 60 de milioane de euro, intră atât construirea, cât şi întreţinerea kilometrului de autostradă, informeaza Antena 3.
    Însă, la un mic calcul, cei 58 de kilometri de autostrada dintre Comarnic şi Braşov vor costa 3,3 miliarde de euro, bani pe care statul (adică noi) îi va plăti în rate anuale. Aceasta este prima autostradă finanţată de investitor (cică) şi exploatată 25 de ani tot de acesta.
    Vă mai miraţi de ce nu avem decât o singură autostradă în România? Eu zic că nu trebuie să ne mai mirăm ci să ne minunăm!!!
  • Windows 7 un OS mai bun sau Marketing?

    Bill Gates ne-a promis că la anul vom avea o nouă versiune de Windows. Numitul Windows 7 promite mult, dar cei mai mulţi dintre vor un singur lucru: să meargă mai bine decât Vista.
    Windows 7 este considerat de creatorii lui unul dintre cele mai puternice şi mai bine gândite de până acum sisteme de operare; mai mult decât atât, va fi mult mai prietenos cu utilizatorul decât Vista. “E creat pe structura de bază a Windows Vista, dar toată partea de programare a fost îmbunătăţită, foloseşte chiar mai puţine resurse decât predecesorul său şi, din câte am înţeles noi, va ieşi pe piaţă ca fiind varianta mult îmbunătăţită a Windows Vista”, a explicat Ariel Mateş, ce lucrează ca editor tehnic în Redmond, Statele Unite, la sediul Microsoft. Una dintre cele mai mari schimbări a viitorului Windows Seven este aşa numitul “Recover Center” care va apărea în panoul de control al sistemului de operare. Cu acest program, utilizatorii vor fi capabili să repare Windows-ul sau fişierele care au fost afectate, spre exemplu, de un virus, fără să mai fie necesară reinstalarea. Un alt plus îl reprezintă faptul că niciun fel de alte date nu vor fi afectate de “reparaţii”.
    In alta ordine de idei se pare ca „Windows-ul 7” copiaza o parte din sistemul de operare de la Apple.
    Părerile cu privire la lansarea următorului sistem de operare Windows sunt împărţite printre clujenii din domeniul IT. Liviu Andrei, web-designer la firma Micronets Corporation, spune că este un pas logic din partea Microsoft, iar următorul sistem de operare vine ca o îmbunătăţire a predecesorului său, Vista. „La ei, politica e că lansează tot o versiune majoră, şi apoi una minoră, ce aduce îmbunătăţiri celei de dinainte, iar Seven va fi una minoră. Îmbunătăţirile care le fac şi la Recover Center par paşii logici ce trebuie urmaţi, deoarece procesul a fost început la Vista cu restore points-urile”, a explicat el.
    Acesta nu aşteaptă cu nerăbdare noul sistem de operare, deoarece se declară per total mulţumit de Vista şi chiar îl consideră mai stabil decât Windows XP. „Ca şi simplu utilizator acasă e un sistem foarte bun, deşi de cele mai multe ori eu mă lovesc de probleme precum necesitatea unei funcţii care se află doar în variantele business sau ultimate”, a explicat Liviu Andrei. Acesta dărâmă şi mitul cum că Windows Vista e doar pentru calculatoarele foarte performante. „Prostia a fost că s-au vândut multe calculatoare pe care scria că sunt compatibile cu Vista, dar pe care chiar şi XP ar fi mers prost, şi lumea a înţeles că îţi trebuie ceva super ca să meargă” a adăugat Andrei.
    Prototip Surface în Seven
    Adrian Bogdan Andreiaş, CEO la firma clujeană Elvsoft se declară şi el mulţumit de noul Windows Vista şi nu a auzit foarte multe despre urmaşul său. „Îl folosesc din vară şi până acum nu am avut probleme cu el nici eu, nici angajaţii mei. Singurele probleme au fost cu hard disk-urile mai vechi pe care nu le recunoaşte, dar asta s-a întâmplat şi când a apărut XP „, a arătat Andreiaş. În noul Windows, funcţia care i se pare cea mai interesantă este aşa numitul touchscreen. „Cei de la Microsoft au achiziţionat un program numit Surface care, de fapt, arată ca o masă unde utilizatorul se joacă cu degetele şi deschide şi închide aplicaţii. Şi mai interesant e că, dacă pui telefonul pe masă, poţi vizualiza pe respectiva „masă” convorbirile ce au fost efectuate sau mesajel trimise”, a adăugat Adrian Bogdan Andreiaş.
    Timpul de lansare dintre cele două versiuni i se pare normal, „cam acesta e ciclul urmat de Microsoft”, dar după părerea lui totul s-ar putea întâmpla şi mai repede.
    Au intuit bine
    Sergiu Biriş, fondatorul site-ului Trilulilu.ro, este de părere că următoarea versiune de Windows pune accent pe utilizator. „Microsoft pune o mare importanţă pe faptul că interfeţele viitorului vor trebui să poată fi folosite cât mai natural de către un utilizator, chiar dacă acesta nu are o mare experienţă în utilizarea PC-ului. Au lansat recent Microsoft Surface care are o astfel de interfaţă şi care oferă o avanpremiera la acest tip de utilizare a PC-ului. Cred ca au intuit foarte bine care este viitorul”, a explicat Biriş.
  • Schimbarea Orei

    În această noapte se va trece la ora de iarnă, astfel ora 4 va deveni ora 3. Pentru cei care sunt mai LENEŞI, este o veste buna deoarece se va dormi cu o oră mai mult. Trecând la lucruri din ce în ce mai serioase, ziua de Duminică va fi cea mai lungă zi din acest an, deoarece va avea 25 de ore. Pentru cei care vor fi prinşi în Gări de schimbarea orei, am o veste buna, mersul trenurilor nu va fi afectat.
    Pentru că am spus numai avantajele schmbării orei, să spun şi un dezavantaj şi anume, să fiţi atenţi pentru că de Duminică, „NOAPTEA” va veni mai repede, deoarece se va însera cu o oră mai devreme (în loc de 7, se va însera la 6).
  • Despre Mine

    Nu stiu daca va intereseaza asa de mult ce e cu mine, dar eu tot va voi spune :P. Numele meu este Iarca Romica, am vazut pentru prima data lumina zilei intr-o toamna de 19 noiembrie 1988, cu un scop necunoscut pe vremea aceea. Pe la varsta de 10 ani, cand am avut si primul PC, imi formasem o idee despre ce vreau sa fiu cand voi fi mare si anume, un informatician. Poate atunci nu stiam la cat de greu va fi sa ajungi un informatician macar mediocru ca pregatire, dar acum stiu ca e foarte greu, insa nu voi da inapoi.
    In 2002 an inceput sa lucrez serios pe PC si am facut primul site HTML, unul modest daca as arata unui copil de 10 ani, insa la vremea aceea eram multumit. Acum sunt foarte pretentios, dar e mai greu cu inspiratia de moment si cate odata clachez si nu imi iese chiar ceea ce vreau sa imi iasa, dar o iau de la capat si incerc sa progresez.
    Tot in 2006 am inceput sa EDITEZ si Fifa Manager, lucru pe care inca il fac si am adunat pe langa mine mai multi oameni de aceasi varsta si chiar mai mari, cu care vrem sa facem fericite miile de copii care joaca acest joc in Romania. Anul acesta va fi cel mai amplu priect pe care l-am avut vreodata, si anume cu „Echipa” mea dorim sa introducem in acest joc echipele din Liga 1 si din Liga 2 cu loturi de jucatori reale si cat mai bine realizate din toate punctele de vedere, stemele echipelor, echipamentele originale si alte lucruri cu care sa apropiem „pustimea” de acest joc. Pentru a tine legatura cu lumea care joaca Fifa Manager am instalat un site si un forum pe care sa primim criticile si sfaturile celor care folosesc patch-ul nostru. Adresele Forumului si
    Siteului sunt: SITE si FORUM.
    Nu stiu daca toata lumea a inteles ce vreau sa spun prin editat Fifa Manager sau ce legatura are chestia asta cu INFORMATICA, dar eu vad o legatura mare deoarece pentru a face programe sau site-uri, este cam acelasi tip de munca si anume: MULTE ORE in fata PC-ului, teste, eliminare de BUG-uri si „lansarea” lor pe piata, in general cam ce face un adevarat programator, facem si noi cu patch-urile noastre si avem oarecum aceasi rasplata ca si un programator care face soft-uri free, caci munca noastra este benevola si nu cerem bani pe nimic, ci doar putin respect ca noi facem ceva spre deosebire de altii.