• Dispozitivele viitorului – altă temă din timpul facultății care mi-a captat atenția

         Cum spuneam acum câteva zile, am avut mai multe proiecte pe perioada facultății, care mi-au captat atenția mai mult sau mai puțin. Cele care nu mi-au captat atenția le-am șters deja, celelalte am decis să le aduc aici, pentru că unele articole pe care le-am scris, chiar erau interesante și nu se merita să le pierd. Am menționat două dintre proiectele mele în zilele trecut. Al treilea proiect începe astăzi și v-a dura cam 3-4 zile deoarece sunt articole multe care nu merită a fi îngrămădite, pentru că se pierde atenția și astfel le voi pune aici fără a avea efectul pe care mi-l doresc.

         Acest proiect voia să ne testeze abilitatea de a face SEO(Search Engine Optimization) pe anumite cuvinte cheie. SEO înseamnă optimizarea unui blog, pentru a apărea pe anumiți termeni de interes în topul rezultatelor motoarelor de căutare.

         La momentul respectiv pe blog scriam cam așa:

    Salutare,

    Numele meu este Iarca Romică, student în anul 3, la Facultatea de Informatică din Iași. Astăzi în timp ce dormeam în timpul laboratorului de Dezvoltare de aplicații Web pe partea de client, domnul profesor a dat start unui concurs foarte interesant. Concursul e unul oarecum simplu și anume să reușim să aducem un site pe primele 6 locuri din căutarea pe google al cuvintelor „software pentru dispozitivele viitorului”. După cum spuneam e simplu la prima vedere, dar de fapt e ceva ce necesită timp și mult ajutor din partea prietenului nostru google. Despre SEO sunt multe articole pe internet, dar nu am stat niciodată să le citesc, să învăț ceva. Am stat tot pe partea lentă și anume: „Așteaptă că trece nenea google și pe la tine cândva”. O strategie sigură! Sigur apari în google, dar să apari în primi 10 așa cum ni se cere noua acum la facultate? Ei bine eu cu siteul www.romanager.ro am ajuns. Sper să reușesc să ajung și cu acest site și să îmi iau nota mult râvnită :D. În timp ce eu acum scriu alții deja probabil au apărut în google așa că o să încetez cu scrisul despre „software pentru dispozitivele viitorului”.

         Am încetat atunci și următoarea zi am pus un articol despre niște aplicați pentru telefoanele mobile cu android, telefoane care la vremea aceea erau doar pentru cei cu mulți bani. Iată articolul:

         În timp ce stăteam și mă gândeam la ce să mai scriu pe blog pentru simplu motiv de a câștiga concursul de la facultate, m-am gândit că poate ar fi bine să și păstrez blogul pe mai târziu (nu îl păstrez), chiar dacă nu câștig și să pun aici posturi interesante, care ar putea aduce vizite. M-am gândit să caut ușurel, pe net, câteva aplicații foarte apreciate pentru dispozitivele dotate cu sistemul de operare Android. Iată ce am găsit:
         1. Enkin 
      Practic este un framework bidimensional de vizualizare care ne ajută să adunăm informații despre locul în care ne aflăm, suprapunând imaginile pe care le filmăm cu camera, cu imagini din Google Earth. Aplicația se folosește și de GPS și accelerometre pentru a detecta exact direcția în care este îndreptată camera telefonului, oferindu-ți o versiune a lumii înconjurătoare cu „notițe” pe ea, cel puțin pe ecranul telefonului.
           2. Locale
         Cu această aplicație, un developer a câștigat marele premiu oferit de Google, 275.000 de dolari, în cadrul concursului său de softuri Android.
    Locale îți permite să definești cele mai frecventate locuri pe o hartă și să setezi telefonul să reacționeze în clipa în care te afli în acele locuri.
    Astfel, terminalul își va modifica setările, spre exemplu trecând în mod silențios într-o sala de cinema sau într-o întrunire importantă la muncă.
            3. BioWallet
       Acest impresionant soft, folosește camera telefonului Android, drept un scanner al irisului utilizatorului, pentru a bloca informații personale pe telefon, cum sunt parolele sau conturile personale.
    Poți implementa și un sistem de recunoaștere pe baza scrisului de mana, toate aceste metode de protecție fiind procesate pe servere externe și confirmate apoi pe telefon.
         4. TuneWiki
         Acest soft este deja disponibil pe iPhone-urile deblocate și se pare că va sosi și pe Android, oferind utilizatorilor versuri și conținuturi „album art” în timp ce ascultă o melodie.
           5. Teradesk e-Storage
         Acest soft amintește de „Air Share”, de pe iPhone integrând Google Docs și oferind posibilitatea de a stoca date „over the air”, după cum zic americanii.
         După cum puteți deja sesiza, unii dintre voi, deja folosesc aceste aplicați, sau unele similare. Puteți spune că un astfel de articol este inutil? Vedem pe parcurs, când vor fi oameni ce vor ajunge pe această pagină și se vor folosi de informațiile date de mine. Mâine voi pune un alt articol aici, cel puțin la fel de interesant precum acesta. Toate cele bune!
    Cyril Connolly: „E mai bine să scrii pentru tine însuți și să nu ai public decât să scrii pentru public și să te pierzi pe tine însuți”.
  • Cum se realizează o aplicație pentru Facebook

         Așa cum spuneam ieri, am decis să mut încet postările interesante de pe alte bloguri ale mele mai vechi, aici. Ieri am postat chestii generale despre Facebook și locul acestuia în anul 2010, în viața internauților. Acum, cu dedicație voi posta cam cum se realizează o aplicație pentru Facebook, dacă știi să programezi.

         În acest post veți avea un îndrumător legat de cum se face integrarea unei aplicații pentru Facebook. (mai mult…)

  • Facebook și vechiul meu blog despre el

         Salutare! În această seară stăteam liniștit și îmi vizualizam vechile mele bloguri pe care le-am creat în scopul de a sorta chestii interesante de pe ele, să le pun aici și să închid acele bloguri.

         Primul blog l-am șters din prima. Data din primul an de facultate și conținea câteva sfaturi despre „somnul sănătos”, lucruri pe care toți le știm, dar niciunul dintre noi nu le urmează. Deci nu avea niciun sens să pun aici lucruri de „dezinteres” pentru public.

         Al doilea ar fi despre aplicațiile pentru Facebook și a fost lansat pentru un proiect din anul 3 de facultate, acolo având atât informații gen „Știați că…?” cât și alte ce sunt dedicate dezvoltatorilor de aplicații web pentru Facebook. Ce este mai important, voi pune aici și asta o voi face în două zile. Voi face acest lucru în speranța că v-a interesa pe cineva acele articole gen „Știați că…?”, dar și că cineva v-a încerca să se joace de-a dezvoltatorul de aplicații pentru Facebook. Astăzi voi pune aici doar partea teoretică ce conține informații despre ce a însemnat Facebook-ul pentru oameni până în anul 2011. Nu am decât să vă urez, lecturare plăcută! (mai mult…)

  • O iarnă la doi ani, aceleași autorități de fiecare dată

    O zăpadă cel puțin la fel de grea ca acum 2 ani O zăpadă cel puțin la fel de grea ca acum 2 ani     Așa cum acum este la modă să scuipăm autoritățile că nu deszăpezesc, am zis să trag și eu vreo doi scuipați. Spre uimirea vostră scuipații nu vor fi nici acum îndreptați către autorități în sine ci către felul de a trata aceleași probleme de fiecare dată cu aceeași nepregătire, indolență din partea statului, dar și nesimțire din partea populației României.

    (mai mult…)

  • Accidentul aviatic din Munții Apuseni vs. accidentele rutiere

    După tragedia aviatică din Munţii Apuseni mulți dintre civilii țării noastre au cerut să cadă capete. Lucru cu care nu sunt complet de acord. Dar zic ca mai întâi să o luăm cu începutul.

    Toți oamenii văd accidentele aviatice și/sau feroviare cu o victimă ca o mare tragedie.

    Nu spun că nu este așa, orice moarte ar trebui să fie văzută ca o tragedie, mai ales când este vorba de o viață pierdută într-un accident. Dar să nu uităm că, cel puțin în România, mor în fiecare zi cam 5-6 oameni în accidente rutiere. (sursa: http://www.romaniatv.net/statistica-infioratoare-peste-2-000-de-oameni-si-au-pierdut-viata-anul-trecut-in-accidente-rutiere_72030.html), în timp ce în accidente feroviare, din 2008 până acum nu țin minte să se fi mai întâmplat vreun accident soldat cu decese (http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/91831/Victima-accidentului-feroviar-fiica-unui-CFR-ist.html). Accidentele aeriene, cel putin în ultima vreme, au fost mai multe sau mai bine spus au fost mai multe victime. Dacă îmi amintesc eu bine în ultimii 3 ani au fost 4 decese în accidente aviatice și acest lucru la noi în țară, pentru că, așa cum fac și milioane de români, cumpărăm tot ce apucăm la mâna a doua, fără să ne pese de siguranța noastră.

    Făcând un comentariu legat de paragraful de mai sus adresez următoarea întrebare, care în mintea mea este legitimă: De ce sunt considerate tragedii accidentele aviatice+feroviare deși în ultimii 5 ani am avut 5 decese în urma producerii lor și în accidentele rutiere vedem ca pe ceva normal să moară oamenii, sau cel puțin nu suntem la fel afectați ca în cazul celorlalte accidente. Așa cum am scris mai sus, în 5 ani de accidente aviatice și feroviare au murit tot atâția oameni cât într-o zi normală de trafic rutier. Explicația pentru calificarea deceselor în tragedii sau nu, în funcție de tipul de accident în urma căruia survine decesul, cred eu, este simplă sau cel puțin așa o văd eu. Dacă un accident aerian se întâmplă la 3-4 ani, mintea noastra vede acel mijloc de transport unul sigur 100%, lucru care este normal, iar în momentul în care aflăm că s-a petrecut un accident, creierul o ia razna. Îi este înșelată statistica. Asemenea se întâmplă și în cazul accidentelor feroviare.

    Acum pentru a înțelege și voi, eu nu condamn faptul că se face o tragedie dintr-o tragedie, eu condamn faptul că nu se face o tragedie din fiecare tragedie. Dacă la televizor s-ar da în fiecare zi despre și numai despre accidente rutiere soldate cu decese, eu unul cred că se va limita numărul de decese în 2-3 ani, ajungându-se la jumătate poate.

    Acum ca să comentez și reacția populației după acest accident, adică să ceară demisia fiecărui om din instituțiile care au participat sau trebuiau să participe la recuperarea victimelor din accidentul aviatic din Munții Apuseni, este oarecum normală. Cineva trebuie să plătească pentru ceea ce s-a întâmplat acolo, mai ales că umblă zvonuri, conform cărora cel puțin studenta de la Medicină-Militară putea fi salvată, dacă lucrurile se mișcau mai repede. Dar problema mea este alta, odată cu schimbarea capilor acestor instituții (în marea majoritate capii au și fost demiși sau și-au dat demisia) se va schimba reacția autorităților în astfel de cazuri? Răspunsul este „NU!”. Nu se va schimba nimic, așa cum nici în cazul accidentelor rutiere nu se schimbă mare lucru când șefii județeni sau naționali ai poliției sunt rotați, că numai schimbați nu sunt. De fapt în cazul poliției se întâmplă câte ceva, nu zic musai că ar fi rău, dar faptul că la schimbarea șefilor poliției, polițiștii ies din bârloagele lor și întră bine ascunși în boscheți, pentru a nu putea fi văzuți și pentru a da amenzi, pentru a preveni evenimentele rutiere. Ei spun că acest lucru este făcut pentru prevenire, ei bine aceste practici nu sunt de prevenire, ci de amendare. Prevenirea înseamnă să se stea la vedere astfel încât participanții la trafic să știe că ești acolo și ei să respecte legea. Dar cine mai ține cont de acest lucrul?

    Așa că eu unul aș cere să se învețe din greșeli și poate data viitoare să se reacționeze mai bine în aceste cazuri.

    Toate cele bune și ne mai auzim pe blog!

    Cyril Connolly: „E mai bine să scrii pentru tine însuţi şi să nu ai public decât să scrii pentru public şi să te pierzi pe tine însuţi”.

  • Glorya a plagiat… sau nu…

        În principiu noi românii, suntem obsedați de scandaluri de fel și fel de feluri :D. Ba că divorțează Bianca lui Bote de Victor lui Slav, fie că Guță dă cărțile pe față sau mai știu eu ce subiecte de genul acesta.

        Dovada este ceea ce s-a întâmplat în această dimineață la „Neatza cu Răzvan și Dani”. Eu am aflat de subiectul în acesta după-amiază, deoarece la mine o emisiune care dureaza la teleizor 2-3 ore, până o văd eu durează 8-10 ore. Și asta pentru că mă uit pe sit-ul AntenaPlay.ro, și mai mult ascult emisiunile decât să le văd. În principiu emisiunea fiind plină de umor de toate felurile, auditiv, vizual etc., nu apuc să termin emisiunea până la ora 7, când de regulă termin eu cu munca deoarece când este ceva, ce trebuie și văzut, mă și uit. Dacă nu apuc să văd/ascult întraga emisiune, păstrez până data viitoare. Ca de obicei, pe la 12 încep să ascult emisiunea cu pricina. Ei bine abia acum 30 de minute am ajuns la faza în care, lui Dani îi este adus la cunoștință că piesa Gloryei – Nu-mi pasă este furată de la un alt artist. Nu ar fi fost nimic, dar Glorya a fost invitată și a lansat videoclipul în premieră la Neatza chiar ieri. Dovada dată de omulețul care a observat furăciunea, este clară, versurile sunt aceleași. Dani, după cum am aflat mulți dintre noi, nu vrea să intre în niciun fel de scandal, deci o sună pe Glorya să afle ce se întâmplă. Glorya a declarat că proprietatea intelectuală aparține casei de producție Tommo Production și că acest non-scandal, este acoperit de semnături. Perfect, zice Dani și se termină treaba.

         Eu însă am încercat să găsesc ceva urme pe net despre piesă și cântărețul original al piesei. Am găsit un articol de pe data 26/10/2012 în care casa de producție anunță publicul că au lansat o piesă nouă, și anume piesa originală. Deci se acoperă ceea ce a spus Glorya. Acum acte nu am găsit și nici nebun nu sunt ca să mă apuc să sap mai mult pe tema asta și cel mai probabil să ajung la concluzia că Glorya și casa ei de producție au dreptate.

    Piesa „originală” o găsiți aici: http://www.trilulilu.ro/muzica-hip-hop/vlad-tzp-ca-ultima-2012-tero-www-mp3tube-ro

    Aici găsiți piesa interpretată de Glorya:

    Aici găsiți clipul prin care „descoperitorul” a demonstrat plagiatul:

         Problema stă că unii dintre noi ne agităm, facem fel de fel de acuzații, dar nu verificăm să vedem despre ce este vorba. Foarte urât, însă cred că am avut de la cine să învățăm, și anume de la Acces Direct, Măruță și tot așa. Deci hai să ne apucăm de scuipat că poate ne angajează cineva pe un post de scuipător.

    Toate cele bune!

    Cyril Connolly: „E mai bine să scrii pentru tine însuţi şi să nu ai public decât să scrii pentru public şi să te pierzi pe tine însuţi”.

  • Era să rămân fără Sâmbătă

    Salutare!

    Am o mică poveste de spus pentru că mi s-a întâmplat mie și dacă e, și Doamne ferește o să se întâmple și altora, zic să găsească soluția ceva mai repede decât am găsit-o eu. Așa că voi posta ceva paranteze în engleză pentru ai ajuta și pe străinezi să găsească soluția.

    Weekendul acesta era să o pățesc original de tot. După ce am lucrat pentru serviciu vreo 4 ore ca să aduc la zi ceva ce îmi rămăsese peste săptămâna de lucru, am început să lucrez la instalarea unui Windows, pe laptopul unei vechi prietene. Toate bune și frumoase zic! Floare la ureche etc. Problema a apărut când am observat că deși mesajul „Press any key to boot from DVD/CD…”, apărea, când apăsam orice tastă, nu mergea nimic (I pressed any key and nothing working). Boot-a de pe harddisk ca și cum nu era DVD-ul meu acolo. Tare, nu? Mai pățisem asta, dar aici nu era cazul… Pățisem să nu îmi ia tastele când apăsam, dar era din vina tastaturii pe USB. Soluția era simplă, băgai tastatură PS2 și gata, merge. După cum am spus, aici nu era cazul… aveam de-aface cu un laptop, care avea propria tastatură complet funcțională.

    Poftiți domnu’ și rezolvați problema … Mă apuc muncitorește și caut pe net o rezolvare. Rezolvări erau unele peste altele, dar nu pentru problema mea ci pentru cea descrisă mai sus. Zic să intru în BIOS și las doar obtiunea de boot-are de pe DVD și sigur merge.

    Țeapă, nu merge, el boot-a de pe hard ca și cum râdea de mine. Mă uit frumușel pe versiuna BIOS-ului pe care o avea minunatul laptop: V2.0.1. Mă uit pe sit-ul producătorului, ASUS și găsesc ceva: una bucată versiune BIOS v2.0.8, de care îmi leg toate speranțele și arunc pe un flashdrive. Update de BIOS și merge treaba. Doar că băgasem DVD-ul cu Windows 8.1 și tipa voia Windows 7. Scot DVD-ul cu W8.1, bag DVD-ul cu Windows 7… și haida ha! Surpriză nu mai merge iar, din nou.

    Deja eram terminat… mă gândeam cum sâmbăta asta mi-o petrec cu Asus, Windows 7, țigări și draci fără număr. Mă uit prin jurul laptopului cu pricina și zic: „ce mama dracului diferă frate acum, față de acum 30 de secunde? De ce atunci mergea acum nu merge?”. Bingo!!! Una bucată mouse pe USB, care încurca treaba, sau cel puțin așa speram eu.

    Scot mouse-ul și… și…, și… merge!!!!!!!!!!!!! Acum bag mare să recuperez timpul pierdut cu găsirea unei soluții pentru problema mea, că am de gând să îmi petrec noaptea prin club, nu la calculator!

    Toate cele bune!

    Cyril Connolly: „E mai bine să scrii pentru tine însuţi şi să nu ai public decât să scrii pentru public şi să te pierzi pe tine însuţi”.

  • Cui i-a fost dat Balonul de aur?

    Subiectul nu este chiar nou, adică să-mi fie cu iertare, „Balonul de aur” a fost dat acum patru zile, dar totuși zic să comentez puțin subiectul, cel puțin din privința unui om care nu este fan CR7, Messi sau Ribery.

    Din ce am citit prin diferite locuri, Balonul de aur a fost decernat lui CR7 pentru că a calificat Naționala Portugaliei la Campionatul Mondial din Brazilia. Din nou, să-mi fie cu iertare, dar și Messi și Ribery (s-)au calificat la mondiale, deci egalitate. În plus față de CR7, Messi are titlul de campion din campionat. Avem plus pentru Messi în fața lui CR7. Dar Ribery a luat tot ce se putea lua anul acesta. Deci câte plusuri pentru Ribery în fața celor doi finaliști?

    Acum nu cunosc criteriile care se respectă pentru decernarea acestui titlu, dar eu unul sunt de părere că Ribery merita din plin Balonul de aur. Voi ce opinie aveți?

    Cyril Connolly: „E mai bine să scrii pentru tine însuţi şi să nu ai public decât să scrii pentru public şi să te pierzi pe tine însuţi”.

     

  • La mulți ani, Mihai Eminescu!

    Eminescu

    Pe Facebook umblă share-uită o știre a celor de la ProTV despre cât de inculți sunt românii nostri dragi. Pe la finalul reportajului cei de la Știrile ProTV spun că unii glumeți au urat „La mulți ani!” lui Eminescu pe pagina oficială de Facebook. Dragii mei, am senzația că nu știți la ce nivel de incultură se află țara. Drept dovadă, aruncați o privire pe „teveu’”, să vedeți, în prime time, despre ce se discută în ziua în care s-a născut Eminescu. Antena 3, critică pe Băsescu, îl înjură, că dragă doamne face arestări nejustificate, în timp ce B1, laudă demersurile DNA și libertatea justiției. Niciun canal nu a încercat măcar, să facă o emisiune despre Eminescu, care să dureze mai mult de 5 minute. Ce pretenții să avem de la oamenii de Facebook care văd la televizor, pro/anti Băsescu și atât? Urăm unuia care a murit acum 120 de ani „La mulți ani!”.

    De ziua de naștere al lui Ceaușescu, o să-i urez și eu „La mulți ani”, dacă așa se poartă…

    Cyril Connolly: „E mai bine să scrii pentru tine însuţi şi să nu ai public decât să scrii pentru public şi să te pierzi pe tine însuţi”.

  • Cum să devenim bărbații perfecți … sau pet-ul perfect

    Salutare, salutare!
    Uitându-mă prin panoul de administrare al blogului, am găsit un minunat draft care trebuia postat acum mai bine de un an. De ce nu l-am postat atunci, habar nu am, dar ținând cont de ce am scris acolo, probabil am rămas fără baterie la telefon. Am citit și mi se pare că la momentul respectiv eram pornit pe un misoginism ieșit din comun și totuși am decis doar să adaug frumușel diacriticele, să corectez greșelile de scriere (dacă am și le văd) și să-i dau drumu’ așa cum era el gândit la momentul respectiv. Singurele lucruri pe care le-aș schimba ar fi generalitatea cu care scriu acolo și duritatea, care acum mi se pare exagerată. Dar nu cred că ar fi corect să schimb partea asta, deoarece cred că mi-aș fi luat înjurături grupa mare de la femei la momentul respectiv, dar poate aprecieri de la bărbați. Acum, vedem ce-mi iau, de la cine și pe ce cale lăsând totul ne schimbat.

    „Salutare!
    Știu că nu am mai scris de o mulțime de timp, dar după cum mulți dintre cititorii fideli ai mei știu, nu scriu dacă nu am ceva de scris. Cum acum o zi am descoperit pe situl perfecte.ro un articol pe cât de lung, pe atât de idiot m-am gândit că în drum spre Focșani, aș putea scrie un mic post pe această temă ca să treacă cele 4 ore, cât fac din Iași până în Focșani, cât mai ușor. Zis și făcut… Copiez rapid punctele care ne fac pe noi bărbații, animalele de companie perfecte pentru femei, salvez ca ciornă în blogul meu și mă bag la somn. Acum că a pornit microbuzul din Iași și coșmarul a început, m-am apucat de răspuns la cele 25 de puncte, care descriu pet-ul perfect pentru femei… Astfel, în cele ce urmează, voi scrie fiecare punct la care voi răspunde.

    (mai mult…)